Vänligen Observera:
-Att Vi INTE har någon Öppen Butiks Försäljning Eller Lager utlämning Av Konsument Fyrverkerier
för Till Fället
Detta är nu endast Information Om Våran Pyrotekniska Utbildning & Den Verksamhet Vi Hade i 18½ år.
Jag Har Även Ett Privat Personligt Godkännande "Medgivande" av Explosiv Varor Enheten På MSB:
(MYNDIGHETEN FÖR SAMHÄLLSSKYDD & BEREDSKAP)
Men Detta Räcker Uppenbarligen INTE för Att Vi Ska Få Lov Att Sälja Konsument Fyrverkerier och
Väl Konsument Anpassade Evenemangs Fyrverkeri Paket som Är Enkla Att Skjuta av Själv på Eran Fest.
Enligt Ett Beslut Från Räddningstjänsten Syd.
Deras Beslut Är Baserat på Ytterst Oklara Grunder..
Vi Vet Tyvärr INTE Om
Vi Kommer Att Kunna Åter Uppta Våran Mycket Uppskattade Konsument Fyrverkeri Försäljning Igen Någonsin.
Vi Var Antagligen den Billigaste Fest Fyrverkeri Arrangören & leverantören av konsument fyrverkeri produkter i Södra Skåne Runt LUND.
Ge Festen Dundrande färger och Glittrande Guld glans!
Att Fira med ett Storslaget Fest Fyrverkeri ger alltid extra mycket glans & glam åt både små och stora fest Evenemang.
Vi på Evenemangsfyrverkeri I Lund.
Var nog Antagligen den perfekta samarbetspartnern när det gäller specialkomponerade Arrangemangs Fyrverkeritjänster & Välkomponerade färdiga fest Evenemangs paket som du/ni får Lov att Skjuta av Själv.
Med festliga Fyrverkeri Tårtor & Fyrverkeri Bombbatterier från de 4 absolut bästa importörerna i branschen.
Vi Var "är"Proffs på Fyrverkeri & Pyroteknik och Nyårs Fest Fyrverkerier mm!
Vi på Evenemangsfyrverkeri I Lund Arrangerade fest fyrverkerier till privata fester små och stora och till mindre festivaler mm.
Vi sköte all planering om så önskas av er på evenemanget samt grovstädning på avfyrningsplatsen efter evenemanget för detta tog vi ut en start avgift på endast 4,995 kronor exkl. moms kostnader för våra resor & transporter tillkommer alltid Kunden som var med och bestämmer budgeten för själva Fyrverkeripjäserna i själva arrangemanget.
Vi sålde även flera olika färdiga Fest fyrverkeri Evenemangs Paket med konsument fyrverkeri Tårtor att enkelt fyra av själv på eran fest på beställning!. Av Högsta Kvalitet till bästa priser.
Ni Kunde självklart även köpa enstaka konsument fyrverkeri Tårtor,Fontäner,Bengaler Air Bombs mm av oss på beställning.
Våra Enkla Event paket lösningar som är lätta att använda för er som konsument,
De Var Mycket Populära & Omtyckta av alla våra kunder för de är så lätta att fixa ett Häftigt & Proffsigt fest fyrverkeri själv
med dem.
På den egna festen. Dessa paket kunde du köpas på beställning från Oss,
Vi hade alla de tillstånd från MSB Privat som krävs för innehav och förvärv av explosiva varor i samtliga
CE-Klasser Privat och vi kunde ordna Paraply Stjärn,Spöke, Salut,Palm & krysantemumbomber och andra unika effekter upp till kaliber 6” /150 millimeter. Samt eldbägare upp till kaliber 5”/125 millimeter
Vi granskar alltid platsen för fyrverkeriet i förväg att kunna anpassa evenemanget efter platsen.
Vi försöker att om möjligt undvika starka knallar till ca 90-120 decibel max.
Men att ett Fyrverkeri smäller tjuter ryker lyser blixtrar och luktar mycket krutrök är ju en del av själva upplevelsen av evenemanget vi levererar endast det kunden önskar med undan tag om platsen inte tillåter användning av större bomber än kaliber 65-75-100 millimeter t.ex. inom villaområden mm,
Leverans skedde endast efter fullgjord förskotts betalning kontant till vårt bankkonto Eller Kontant Direkt betalning vid lager avhämtning.
Observera:
-Att VI INTE har någon Butiks Försäljning Eller Föraviserad Lager utlämning av
De större lösa proffs bomberna blir snabbt dyra efter som de kostar betydligt mer per styck an vad batteri pjäserna gör Till varje Evenemang
tillkommer kostnaden för tillstånd hos Polis myndigheten.
Det krävs alltid tillstånd från Polisen vid Fyrverkeri evenemang enligt ordnings lagen.
Detta tillstånd kostar ca 870:- kronor inkl. moms För er som kund..
Kunden ansvarar själv för att tillstånd söks i god tid före evenemanget då handläggnings tid hos Polismyndigheten kan vara mycket lång 2½-4 veckor minst så var ute i mycket god tid .
Vi kan hjälpa Till med ansöknings blanketter om så önskas
dessa blanketter kan du även själv hämta från nedan stående Länk.
Display Fyrverkeri bomber i flera olika kalibrar från de små 65 mm/2,5" till de riktigt stora & magnifika 150 mm/6" Bomberna samt Eldbägare i kaliber 75 mm/3" till 125 mm/5"".
Med ett stort urval av unika och vackra effekter att välja på pris för 1 st enhet (*Bomb) är från ca 399-8,599 kr per 1st *enhet exkl.moms.se pris exempel nedan för Vulcan Europé's Bomber.
1 st 2,5"/65 mm pris från ca 100 kr exkl.moms och stigande
1 st 3"/75 mm pris från ca 110-200 kr exkl moms och stigande
1 st 4"/100 mm från ca 200-500 kr exkl.moms och stigande
1 st 5"/125 mm från ca 300:-600 kr exkl.moms och stigande
1 st 6"/150 mm pris från ca 600-1000 :-kr exkl.moms och stigande.
beroende på svensk fyrverkeri importör och tillverkande fyrverkeri fabrik i Asien & Europa.
OBS att vi inte säljer dessa CE-Klass 4 Proffs Fyrverkeri bomber Löst till någon Kund oavsett kundens befattningar titlar officiella eller privata.
De kan dock köpas till de fest Evenemangstjänster som vi skjuter av för er.
i bilderna nedan är endast exempel på andra CE-Klass 4 (F4) Proffs fyrverkeri pjäser som vi kan Leverera i våra Arrangemangstjänster där vi sköter Fyrverkeri avfyrningen för er på er Fest Tillställning,
Vi arrangerar även Special event med Riktiga Smatter band & Kanonsalut till exempelvis Bröllop i Buddistisk tradition då Smatter band med starka smällare krävs för att skrämma bort Eventuella Onda demoner,andar, spöken,Polisregister ,Troll och annat otyg. Se en Demo Skjutning av liknande smatter bandet i Bilden:
OBS att vi inte säljer våra Smatter band löst till någon kund då det behövs kunskap för att använda Smatter banden på ett säkert och rätt sätt.
Vi vill även här Varna! Er för att våra Smatter band skräpar ner ordentligt med väldigt mycket till massor av Rött ris papper där de avfyras och att de "små" smällarna oftast är laddade med Silver krut som ger mycket skarpa grov pistol skott liknande knallar och de ger även mycket skarpt blixtljus/rök vid avfyrning .
Salut kanoner i Gjutjärn kan ni köpa från oss på beställning se sidan: Salutkanonen i menyn ovan.
OBS! Att alla Dessa Proffs Fyrverkeri Produkter
I bild spelet nedan
Säljer Vi INTE Löst till någon Kund.
I de -11- dator animerade proffs fyrverkeri effekterna i bilderna nedan är bara några få exempel på vad vi kan erbjuda er av våra CE-Klass 4 (F4) Proffs fyrverkeri bomber i
kaliber 6"/150 millimeter.Animeringarna saknar ljud men vi garanterar att dessa vackra proffs Fyrverkeri bomber smäller rejält högt med en mycket hård skön dov knall som känns i hela kroppen.
Stig höjd ca 250-300 meter eller mer krevadens diameter är på över 350-500 meter minst i diameter..
What a Big Bang,Ohhh Ahh,Omg,Yahoo!.Yeeees, Amazing , How Nice!
-1- Purple Cherry Bloomson Kamuro shell 6".
-2- Solid Red Chrysantemum Display shell 6".
-3- Silver Tiger Tail to Blue Glitter Display shell 6".
-4- The Original Spanish Golden Kamuro Display shell 6".
-5- Solid Purple/Blue Chrysantemum Display shell 6".
-6- Half Red Half Silver Shell W Cracling Tiger tail Display shell 6".
-7- Vulcan Fireworks Red Heart " My Sweet Love's Heart!" Display Shell 6"
-8- Multicolor Peony w Silverblue Tiger Tail Display shell 6".
-9- San tai Nicshi Dubbel Crackling Golden Kamuro Display shell 6".
-10- A Rear Japanese Rainbow Crysantemum Display Shell 6".
-11- A Colorfull Final Chain of serial 6" w golden Tails Display shell's fired at once.
OBS! Att Vi INTE säljer dessa Proffs fyrverkeri Bomber Löst till någon Kund,
-1-
-2-
-3-
-4-
-5-
-6-
-7-
-8-
-9-
-10-
-11-
VÅRT TEAM
Vår vänliga och erfarna medarbetare hjälper dig gärna.Så tveka inte att Kontakta Oss Gärna!
Vi fanns alltid här för just er Alla 365/6 Dagar Om Året.
Pyrotekniker/Pyrotechnician & Är även Utbildad Explosiv Varor Föreståndare
&
Privat Godkänd av MSB
Huvud ansvarig Säljare-Fyrverkeri Designer & Lager Ansvarig inköpare ,samt
Kundservice & Ansvarig Administratör för Webbsajten & All försäljning av konsument Fyrverkeri Produkter & Evenemangs tjänster. mm.
Jag Innehar ett Privat Kunskaps Medgivande om Explosiva & Brandfarliga Varor Från Explosivvaror enheten på MSB:
(Myndigheten För Samhalls Skydd & Beredskap) Ett Privat MEDGIVANDE Vilket Gäller Tillsvidare.
DETTA ÄR VAD SOM KAN HÄNDA OM MAN LADDAR EN 3"/75 MILLIMETERS SALUT BOMB PÅ FEL HÄLL I AVFYRNINGS RÖRET OCH DEN STORA KRAFT SOM DESSA CE-KLASS 4 FYRVERKERI BOMBER HAR!. SKRUVA GÄRNA UPP LJUDET FÖR BÄSTA UPPLEVELSEN AV DEMONSTRATIONEN I VIDEO KLIPPET OVAN.
video klippet ovan AVSLUTNINGS FYRVERKERIET PYRO SMÅLANDS KRUTBRUK AB- KURS APRIL 2004 PÅ OBS FILMAT MED EGNA MOBIL KAMERA FILM.TRYCK PÅ HEL SKÄRMS KNAPPEN I KLIPP RUTAN FÖR BÄSTA VISUELLA EFFEKT AV DET FINA AVSLUTNINGS FYRVERKERIET.
DE FÖRSTA SEKUNDERNA AV FINALSALVAN PÅ ETT FYRVERKERI ARRANGEMANG SOM VI VAR MED OCH SKÖT UNDER VÅRAN PYROTEKNIKER UTBILDNING 1994-2010
VID CENTER SYD LÖDDEKÖPINGE TILLSAMMANS MED EN AV DE STÖRRE FYRVERKERI ARRANGÖRERNA I BRANSCHEN KAN HA VARIT
(LINDERS FYRVERKERI AB eller Göteborgs Fyrverkeri Fabrik AB?)
DEN SISTA MÄKTIGA DUNDRANDE FINAL SALVAN I FYRVERKERI EVENEMANGET VID CENTER SYD I LÖDDEKÖPINGE INFÖR EN MYCKET HÄNFÖRD JUBLANDE PUBLIK OCH EN MYCKET NÖJD GLAD KUND & BUTIKS CHEF CENTER SYD ANTAGLIGEN FRÅN
GB ELLER USA?
Du är Besökare Numer;
Välkommen Åter Till Oss!
– Jonas hade en enorm drivkraft. Det var en fantastisk tid under de tre till fyra år vi byggde upp parken ihop, säger Håkan Blad, som tillsammans med Jonas Grahn startade Little Rock Lake år 2012, till Smålandsposten.
Jonas Grahn avled i torsdags 2020-07-30.